Ochoreniu podľahlo už šesť ľudí

koronavírus karanténa Pezinok

Autor: Gabriela Korčeková

Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes informoval o štyroch nových úmrtiach. Traja zo zosnulých boli z domova sociálnych služieb v Pezinku.

Celkovo má Slovensko šesť obetí nového vírusu Covid-19. V jednom prípade ide o 89-ročného pacienta, ktorý bol hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici Trnava. Podľahli aj dve osoby z domova sociálnych služieb v Pezinku, obaja zomreli dnes ráno na obojstranný zápal pľúc.

Aj ďalší prípad je z tohto istého domova, jeho úmrtie je ale staršieho dáta, pacient zomrel ešte 5. apríla priamo v zariadení. Podľa ministra bolo v tomto prípade nariadené testovanie zosnulého muža ešte pred kremáciou. Nakoľko testy vyšli pozitívne, bola nariadená aj pitva.

„Vzhľadom na tieto úmrtia a vzhľadom na to, že v tomto domove sociálnych služieb už dlhšie obdobie boli klienti chorí, začal sa dohľad Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na preverenie postupu zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti v tomto domove," povedal Krajčí.

Domov sociálnych služieb v Pezinku je od nedele v karanténe po tom, čo sa tam objavila nákaza. K dnešnému dňu už otestovali všetkých ľudí v zariadení. Z výsledkov je jasné, že viac ako polovica klientov ochorenie má a nakazení sú aj niektorí zamestnanci. Zo 62 zamestnancov boli zatiaľ pozitívni deviati, u ďalších sa čaká na výsledky testov. Z celkového počtu 93 klientov bolo doteraz 55 pozitívnych, 32 malo negatívny test a v šiestich prípadoch sa čaká na výsledok. Stav 17 klientov si vyžadoval hospitalizáciu, ležia v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Podľa riaditeľky nemocnice Renáty Vandriakovej sedem z nich je na jednotke intenzívnej starostlivosti a jeden je zapojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Najmladším pacientom je 40 ročná pani. Piati pacienti, ktorí sú na JIS, sú v kritickom stave, u ostatných je stav stabilizovaný.

Zároveň dnes sa z koronavírusu vyliečilo 38 ľudí!

 

Zdroj: TA3

Predchádzajúci príspevok Nasledujúci príspevok